Paykasa Özellikleri Nelerdir?

Neden Paykasa?

Son dönemlerde herkesin dilinde olan ön ödemeli alışveriş kartı Paykasa, kullanıcılara birçok kolaylık sunmaktadır.
Ön ödemeli kartların hızla yaygınlaşmaya başladığı bu günlerde, en popüler ön ödemeli sanal kart Paykasa da her gün daha çok kullanılmaya başlanmaktadır. Kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılır ve talep edilir olması nedeniyle bir çok site, ödeme seçeneklerine Paykasa ödeme seçeneğini ekleyebilmek için yarışmaktadır. Bankalar tarafından kredi kartı verme yarışı yapılırken ve hemen herkesin cebinde birden fazla kredi kartı var iken Paykasa ödeme yönteminin tercih edilmesinin sebebi nedir?
Paykasa, kredi kartından oldukça farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile kullanıcıları kredi kartı ile online alışveriş yapma risklerinden korumakta, banka formaliteleri ile uğraşmaktan kurtarmaktadır.

Paykasa Özellikleri Nelerdir?

Paykasa her şeyden önce “ayağın yorgana göre uzanmasını” zorunlu kılar. Sanal alış verişlerde, kredi kartında olduğu gibi bedavaymış gibi alış veriş yapılamaz. Çünkü yalnızca karta yüklenmiş olan tutar kadar ödeme yapılmasına olanak tanır. Başka bir deyişle cepte olmayan paranın harcanması gibi bir durum söz konusu değildir.
Ayrıca kartın kaybolma riski yoktur. Çünkü esasen böyle bir kart yoktur. Kart tanımlaması yalnızca kredi kartı gibi ödeme aracı olmasından ötürü yapılmaktadır. Paykasa; kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik numarasından oluşan rakamlar kombinidir. Satın alındığında müşterilere bu numaralar bildirilir. Kullanıcılar da bu numaraları tuşlayarak kartla alış veriş yaparmış gibi ödeme yapmaktadırlar.
Kişisel bilgilerin ve de banka bilgilerinin üçüncü kişilerce ele geçirilmesini engeller. Çünkü Paykasa’yı kullanırken bu bilgilerin hiç birisinin verilmesi gerekmez. Yalnızca kullanıcılara verilen kart bilgileri tuşlanır. Kart alınırken de bu bilgiler istenmediği için, kart numaraları şahsi bilgi içermemektedir. Bu da Paykasa güvenilirliğini kat be kat arttıran unsurların balında gelmektedir.
Mahremiyete son derece uygundur. Örneğin eşlerine sürpriz yapmak isteyen ancak yapacakları harcamanın ekstrede görünerek sürprizi bozmasından endişelenen kişiler bu riski Paykasa sayesinde bertaraf etmiş olurlar. Ya da cinsel sağlık ürünleri gibi, market ve eczaneden dahi alınırken utanılan ürünler artık kimin alındığı belli olmaksızın alınabilir.
Paykasa avantajları bunlarla da sınırlı değil elbette. Dünyanın bir çok internet sitesinden alışveriş imkanı sunması, banka kabul süreçlerinden kurtarması, her geçen gün yaygınlaşması gibi bir çok tercih nedeni daha mevcuttur.
Yine de unutulmamalıdır ki, satış yapan sitelerde Paykasa fiyatları karşılaştırılarak, güvenli sitelerden satın alınması olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi açısından önem arz etmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir