Paykasa ve Kredi Kartı Farkları

Paykasa ve Kredi Kartı Farkları

Paykasa ile kredi kartı birbirinden oldukça farklı ödeme yöntemleri olmasına karşın, birbirleri ile karıştırılabilmektedirler.
Son dönemde adı bir hayli duyulmaya başlanan ve her geçen gün kullanım alanı artan ön ödemeli kart Paykasa, bir kredi kartı değildir. Kredi kartı ile benzerlikleri olmakla birlikte, esasen birbirlerinden oldukça farklı özelliklere sahiptirler. Bu yazımızda bu ayırımı net olarak ortaya koyabilmek için, farklarını adım adım ortaya koyacağız.
İlk olarak; adı üzerinde kredi kartları, kullanıcılarına daha sonra ödenmesi taahhüt edilen belirli miktarda tutarı, yani belirli miktardaki krediyi, kullanma imkanı verir. Oysa ki Paykasa, ücreti ödenerek alınan kart içerisinde bulunan, yani ödemesi yapılmış, bir anlamda yüklenmiş olan, tutar kadar alışveriş yapma imkanı tanır. Yani sizi gelecekte borç altına sokma riski yoktur. Özetle kredi kartları sonradan ödemeli, Paykasa ise ön ödemeli bir ödeme yöntemidir.
Kredi kartı sahibi olabilmek için kişisel bilgiler ile bankaya müracaat edilip kabulü halinde karta sahip olunurken, Paykasa, ücretini ödeyen herkes tarafından hiçbir kişisel bilgi verilmeksizin anında sahip olunabilen bir ödeme aracıdır. Kişisel bilgiler, başvuru, kesin onay gibi problemler yaşatmaz.
Kredi kartı kapatılmadığı, iptal edilmediği sürece devamlı olarak kullanılabilir iken, Paykasa’nın ise satın alınmış tutarın tükenmesi halinde geçerliliği biter.
Paykasa sanal karttır, fiziken mevcut değildir. Bu yönü ile sanal kredi kartına benzer. Satın alındığında kullanıcılara fiziki bir kart yerine; 16 haneden oluşan kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu verilir. Dolayısıyla kartı kaybetme riski nerede ise yok gibidir. Oysa kredi kartları fiziken mevcut olan ve kaybedildiğinde yüklü miktarda borçlanmalara sebebiyet verebilen bir araçtır. Yani Paykasa sanal kart, kredi kartları fiziki kartlardır.
Ayrıca, alış verişlerde kullanılır iken kredi kartlarında, banka bilgileri gibi kişisel bilgiler paylaşılmaktadır. Bu durum kişileri ekonomik problemlere düşürebildiği gibi aynı zamanda bir anlamda mahremiyet ihlali olmaktadır. Oysa Paykasa Kart ile yapılan alış verişlerde hiçbir kişisel bilgi verilmeden yalnızca kart bilgileri ile alış veriş yapılmaktadır. Bu durum kullanıcıları maddi ve manevi zararlara karşı korumaktadır.
Son olarak ise kredi kartları taksit imkanı sunarken Paykasa gibi ön ödemeli kartlar taksit yapma imkanına maalesef sahip değildir.

“Paykasa’nın kredi kartından farkı nedir?”

sorusunun cevabını artı ve eksileri ile vermeye çalıştığımız makalemiz sonrasında halen merak edilen konular var ise diğer başlıklara bakılarak bu sorulara cevap bulunabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir