Paykasanın Ortaya Çıkışı, Kullanım Amaç ve Yerleri

Paykasanın Ortaya Çıkışı, Kullanım Amaç ve Yerleri

Paykasanın ne olduğu son zamanlarda oldukça popüler bir soru haline gelmiştir. Birçok insan internetin yaygınlaşmasıyla beraber sanal ortamda kredi kartı kullanarak firmalara ödeme yapmaya başlamıştır. Böylelikle ortaya çevrimiçi hesaplar, sanal kartlar çıkmıştır. İşte paykasa da onlardan biridir denilebilir. Paykasa ismi yerine internet içeriklerinde kısaca epin ismi de kullanılmaktadır. Epin; İngilizcedeki electronic personal ıdentification number kelime grubunun baş harflerinden oluşan kısaltılması demektir. Bu kelimeler Türkçeye elektronik kişisel kimlik numarası olarak çevrilebilir. Böylece paykasanın kişisel olduğu ve elektronik ortamda kullanılabilirliği isminden de anlaşılabilir.

E-ticaret sistemlerinde kullanılan sanal kartlardan biridir paykasa. Alışveriş yapan müşteriler firmalara pasyakasayla ödeme yapabilmektedir. Bu kartın içinde kredi kartları gibi çeşitli ödeme tercihleri bulunur. Vatandaşlar satın alınan ürün ile ilgili taksitli, tek çekim gibi ödeme imkanlarına sahiptir. Bu kart sisteminde kullanıcıların hiçbir sorun yaşamadan ödeme yapılabilmesi amacı güdülmektedir. Bu amaç doğrultusunda paykasa içeriği oluşturulmuştur. Paykasa kullanan kişiler ödemelerini genellikle hiçbir sorun yaşamadan yapabilmektedir.

Peki paykasa sistemi nasıl ortaya çıktı? Bu sistemi kimler, nerelerde kullanabilir gelin beraber inceleyelim…

Paykasa İngiltere’de ortaya çıkan bir kart sistemidir. İngiltere’de bulunan Ceresline Voucher Limited adındaki şirket tarafından üretilmiş ve insanlığa sunulmuştur. Bu şirket kredi kartı şeklinde bir kart sunarak vatandaşlara online ödeme imkanları veriyor. Paykasa için kısaca elektronik para sistemi demek de mümkün.

Diyelim ki internet ortamında bir ürün satın almak istiyorsunuz. Bu ürünü satın alabilmek için uzaktan bağlantılı bir kartınız olması gerekiyor. Bunun için paykasa kullanabilirsiniz. Online ödeme için ya da nakit alımlarda ön ödeme için paykasa sistemi oldukça kullanışlı.

Paykasa kart sistemini internetten alı veriş yapmak isteyen fakat kredi kartı olmadığı için alışveriş yapamayan insanlar genellikle tercih ediyor. Kredi kartı olmayan ve bankaların kredi kartlarını kullanmak istemeyen bireyler paykasa ile bu açığı kapatma hedefindedir. İnternet alışverişlerinde kredi kartı yerine paykasayı kullanabilirsiniz. Paykasa için internette kullanılan para türü olarak düşünüldüğünde daha kolay bir dil olarak ‘elektronik para’ da denilebilir.

Paykasa Nasıl Bir Sistemdir?

Paykasa kredi ve banka kartları gibi on altı haneli bir karttır. Bu on altı hane Türkiye’de bulunan kredi kartlarındaki gibi yalnızca rakamlardan oluşmaz. Paykasa yani epinde bulunan haneler hem harf hem de rakamlardan oluşur. Buna bir örnek vermek gerekirse şu şekilde gösterilebilir; 456Y-KF58- 7258-E3S5.

İnternette yer alan web sitelerinden ürün satın almada kullanılır. Giysi, elektronik, gıda, oyun gibi herhangi bir şeyi paykasa ile satın alabilirsiniz. Bunun için alınacak ürünün e-ticaret ortamında olması yeterlidir. Paykasa son derece güvenilir bir sistemdir. Kişisel bilgi ve verilerinizi her daim saklı tutar ve hiç kimseyle paylaşmaz. Böylelikle bireyler kendilerini güvende hissederek güvenli alışveriş yapar. Ayrıca teknolojinin gelişmesi ve epin güvenilirliğinin artması nedeniyle bazı alışveriş ve oyun siteleri yalnızca paykasa ödemesi kabul eder hale gelmiştir. Bu da kart sisteminin ne kadar sağlam ve güvenilir olduğunun bir göstergesidir.  Paykasa satın alırken paykasa satın alınan yerin ne kadar güvenilir olduğu da oldukça önemlidir. Satın alma yapıldığı zaman paykasa konusunda tecrübeli yerlerden paykasa alınmalıdır. Ayrıca paykart sisteminin nasıl kullanılacağını da iyice öğrenmek ve kavramak gerekir. Paykart elde etme sürecinden sonra paykartın nasıl kullanılacağını öğrenme süreci başlar. Paykartın kullanımının kavranmasının ardından da e-ticaret ortamında kullana aşamasına geçilebilir. Tüm bu durumların ardından dilenen her şeye paykart ile sahip olabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir