Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer

PAYKASA

Willis Towers Watson’ın yayımladığı mali çeyrek InsurTech brifingine göre, 2018 yılı ikinci çeyreğinde gerçekleşen 71 InsurTech fonlama oturumu, yatırım sayısı açısından yeni bir rekor niteliği taşıyor. Buna karşın, toplam yatırım önceki çeyreğe oranla yüzde 20 azalarak 579 milyon dolara düştü.

WTW ve CB Insights iş birliğiyle hazırlanan InsurTech mali çeyrek raporu, yaşam ve sağlık sigortacılığı sektörüne odaklanırken, değer zincirinde yaşanan dönüşümün karmaşıklığına da ışık tutuyor. Raporda yaşam ve sağlık sigortalarının değer zincirindeki üç ana yıkıcı dönüşüm mercek altına alınıyor:

veri, müşteri ve ürün. Poliçeyi oluşturmak için kullanılan verinin yeni formları, insan vücudunun anlaşılmasındaki ilerlemelerin ve aktiviteyi izleyen ve davranışları izleyen giyilebilir sensörlerin çoğalmasının bir sonucu olarak katlanarak artıyor. InsurTech şirketleri, yaşam ve sağlık sigortalarını geliştirmek için bu veriyi kullanabilecekleri araçlar geliştiriyor. Veri ve analitik ekosistemin gelişmeye devam etmesiyle birlikte, sağlık sigortacıları ve yaşam sigorta şirketleri arasında daha büyük bir yakınsama bekleniyor.Paykasa hızlı şekilde ödeme yapınız.

InsurTech firmaları ayrıca, bireyin değişen sigorta ihtiyaçlarına göre uyarlanmış çözümler geliştirirken, satın alma sürecinin karmaşıklığını azaltan, kullanıcı dostu ve müşteri odaklı yaşam ve sağlık sigortası ürünleri de tasarlıyor. Paykasa her yerdedir.

Teknoloji geliştikçe, satış teşviklerini daha iyi denkleştiren ve yasal mevzuata uyumluluk sorunlarının çözümüne yardımcı olan özelleştirilmiş sigorta tekliflerini geliştirilmek de kolaylaşıyor. Daha verimli bir dağıtım kanalının meydana getirilmesiyle, standart çözümler nedeniyle oluşan korumadaki boşluğun ve artan sağlık bakım maliyetlerinin de üstesinden geliniyor. Paykasa kart sizi dolandırıcılardan korur.

Son olarak, InsurTech şirketleri, risk azaltma ve önleme konusuna daha fazla eğilerek yapay zeka, makine öğrenimi ve sohbet botları yoluyla 24 saat boyunca hizmet erişimi sağlıyor. Yaşam ve sağlık sigortacıları, hayat beklentisini ve hastalığın olasılığını tahmin etmek için giderek daha iyi araçlarla çalışabilir hale geliyor. Ayrıca, sigorta şirketlerine müşterileriyle etkileşimlerini artırmak ve müşterilerine daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlamak için gerçek zamanlı diyaloglar geliştirme ve müşterilerin daha uzun süre yaşamasını sağlamak için tasarlanmış bir değer önerisi sunma fırsatı veriyor. Paykasa ile iyi alışverişler gerçekleştirirsiniz.

Kaynak: FinTech Istanbul

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir